Przed przystąpieniem do egzaminu państwowego należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 • Czy masz w dostatecznym stopniu opanowany materiał wymagany na egzaminie z teorii? Wprawdzie masz za sobą egzamin kontrolny w szkole, ale to nie to samo. Udzieli Ci się prawdopodobnie atmosfera zdenerwowania (trema) przed egzaminem i możesz mieć wrażenie pustki w głowie. Szczególnie, jeżeli jest to twój pierwszy w życiu egzamin. Jeżeli zdawałeś już wiele egzaminów (np. na studiach), to będzie Ci łatwiej. Tak czy owak - powtórz testy jeszcze raz. Nie przejmuj się też specjalnie, jeżeli nie zdasz. Za tydzień spróbujesz ponownie. Ale nie podchodź do egzaminu z lekceważeniem, to też może mieć opłakane skutki.
 • Czy jazda samochodem sprawia Ci przyjemność? Czy w wystarczającym stopniu panujesz nad samochodem? Czy z łatwością i bez stresu wykonujesz to, co poleci instruktor? Pamiętaj o tremie podczas egzaminu. Będzie ona tym większa, że nie będziesz w kilkunastoosobowej grupie, jak na egzaminie z teorii. Będziesz tylko Ty, egzaminator i oczywiście samochód. Pamiętaj też, że egzaminator będzie patrzył tylko na Ciebie i oceniał Twoje postępowanie. Może weź jeszcze kilka godzin jazdy?

 

Na egzaminie testowym z teorii:

 • Po pierwsze - nie denerwuj się. Powiedz sobie, że to przecież nic wielkiego, robiłeś to już wiele razy i było dobrze. A jak się nie powiedzie, to świat się nie zawali, wpłacisz 30zł. i powtórzysz egzamin. Jednak skup się i nie lekceważ egzaminu.
 • Nie spiesz się, masz wystarczająco dużo czasu. Tempo rozwiązania nie jest premiowane, nie musisz być pierwszy.Jeszcze raz powtarzam: NIE SPIESZ SIĘ.Wykorzystaj cały przsługujący ci czas.

 

Przed egzaminem praktycznym na placu manewrowym:

 • Egzaminator zwykle wyjaśnia na czym polega egzamin. Następnie wyjaśnia, które manewry i na których stanowiskach mają być wykonane.
 • Jeżeli masz jakieś wątpliwości - zapytaj. Egzaminator NA PEWNO wyczerpująco odpowie.
 • Podczas wykonywania manewrów po łuku jedź powoli.
 • Przy ruszaniu pod górę silnik nie może zgasnąć i samochód stoczyć się więcej niż 20 cm.
 • Nie ryzykuj. Podczas parkowania na mieście, w przypadku kiedy za pierwszym razem samochód nie zmieści się na stanowisku, wykonaj korektę. W każdym przypadku istnieje możliwość powtórzenia manewru.


Dobre rady na egzamin praktyczny w ruchu miejskim:

 • Nie zdziw się, jeżeli będziesz jedynym z grupy, który wyjedzie na miasto po zaliczeniu jazdy na placu manewrowym. Zdarza się to nader często :-(
 • Przed rozpoczęciem egzaminu pamiętaj o prawidłowym ustawieniu fotela oraz wyregulowaniu lusterek.Po uruchomieniu silnika nie zapomnij wąłczyć świateł!!!!!
 • Sposób jazdy: niektórzy egzaminatorzy preferują spokojną i rozważną jazdę (bezpieczeństwo przede wszystkim). Inni zaś - dynamiczną i ostrą (ale płynną) jazdę, częstą zmianę biegów, szybkie podejmowamie decyzji (ale bez stwarzania zagrożenia na drodze). Zwykle egzaminator poinformuje jakiego stylu jazdy oczekuje, ale nie zawsze.  Słuchaj uważnie poleceń.
 • Podczas wykonywania manewrów na drodze stosuj przesadną obserwację drogi, tak aby egzaminator widział, że zaglądasz do lusterek. Prawdopodobnie nauczyłeś się już zerkać w lusterko bez poruszania głową, ale w tym przypadku pokaż mu, że tam zaglądasz.
 • Jeżeli zdarzy się, że źle wykonasz jakiś manewr, np. wjedziesz na zły pas, albo zakręcisz w złą stronę - opanuj się i jedź konsekwentnie dalej. Jeżeli nie przekroczyłeś przy okazji przepisów (np. nie przejechałeś linii ciągłej na drodze, nie wjechałeś w ulicę jednokierunkową pod prąd), to egzaminator nie ma podstaw, aby nie zaliczyć Ci egzaminu.
 • Uważaj na polecenia wydawane przez egzaminatora. Przepisy wyraźnie mówią, że polecennia. które wydaje egzaminator "nie mogą być sprzeczne z obowiązującymi na drodze zasadami ruchu bądź stwarzać możliwość zagrożenia jego bezpieczeństwa (np wjazd w drogę jednokierunkową pod prąd). Ale egzaminator podchwytliwie może powiedzieć tak: "Proszę skręcić w najbliższą możliwą drogę w prawo" lub"Proszę zawrócić w najbliższym możliwym miejscu". I to Ty musisz zadecydować, czy wjazd w tę drogę jest możliwy.Patrz na znaki!!!!!!!!!!!


Teraz możesz już kupić samochód :-)

Masz  już prawo jazdy.
Może kupiłaś(kupiłeś) już samochód.
Ale to wcale nie znaczy, że umiesz jeździć!
Wielu już zgubiła nadmierna pewność siebie.

Pamiętaj! Możesz jechać poprawnie i zgodnie z przepisami, ale być może ktoś inny spowoduje takie zagrożenie na drodze, że przy swoim braku doświadczenia nie potrafisz wyjść z niego cało.

NIE DAJ SIĘ ZABIĆ. UWAŻAJ.